Balkonda Yetiştirilebilecek Bitkiler

Evini güzelleştirmek isteyen ev sahipleri için balkonda yetiştirilebilecek bitkiler her zaman favori tercih olmuştur. Çünkü balkonlarımız, evin diğer odalarına göre daha fazla hava ve güneş alır. Bu yüzden bitkileriniz yetiştirmek için en ideal ortamı da burası sağlar. Aynı zamanda balkonlar insanlar için dinlenme aracı olabildiğinden dolayı bu alanları daha huzurlu kılmak oldukça önemlidir. Dilerseniz gelin evimizin en güzel köşesi olan balkonlarda bitki yetiştirmenin inceliklerini öğrenelim.

Neden Bir Balkon Bitkisi Yetiştirmelisiniz?

Havaların da güzelleşmesiyle birlikte balkon sezonu başladı diyebiliriz. Balkon dekorasyonunda en çok tercih edilen aksesuarlardan biri, birbirinden güzel saksı bitkileridir. Mis gibi kokuları, güzel görünüşleriyle içimizi açan, bizi bir nebze olsun şehir hayatından uzaklaştıran balkon bitkileri ile kendi küçük ormanımızı oluşturabiliriz. 

Günlük yaşamın yoğun stresinden kendinizi bir nebze olsun uzaklaştırmak mı istiyorsunuz? Balkonunuzda size ait bir hobi ormanı oluşturmaya ne dersiniz? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bitkiler ve doğayla geçirilen zaman stresi ve endişeyi azaltıyor. O yüzden eğer ilginiz varsa tereddüt etmeden siz de kolaylıkla balkon bitkileri yetiştirebilirsiniz.

Balkonda Saksıda Ne Yetişir?

Balkonumda neler yetiştirebilirim diye kararsız kaldıysanız sizlere birkaç tavsiyemiz var. Örneğin, saksıda yetiştirebileceğiniz canlılar balkonunuza renk katabilir ve konuk ettiğiniz insanları büyüleyebilir. İşte balkonunuza yetiştirebileceğiniz birkaç bitki:

  • Aloe vera
  • Paşa kılıcı
  • Kurdele çiçeği
  • Kaktüs
  • Hava bitkisi
  • Papatya
  • Salon yaprağı

Bu bitkiler balkonunuzda kolayca büyüyebilir ve uzun süre sizlere eşlik edebilir.

Yazın Balkonda Hangi Çiçekler Yetişir?

Yaz mevsimi geldikten sonra komşunuzun güzel çiçekleri, sizde de kendi bitkilerinizi yetiştirme isteği oluşturabilir. Eğer kendi balkon bitkilerinizi yetiştirmekte acemiyseniz bu yazı tam size göre. Hadi gelin, yazın balkonda yetişen bitkiler hakkındaki detaylı bilgilere göz atalım.

Aleo Vera

Yetiştirilmesi en kolay balkon bitkilerinden olan bu bitki haftada birkaç kez sulanması ve çok güneş almayan bir yerde bulundurulması yeterlidir. Yetiştirilmesi kolay olan bu bitki, çoğu cilt bakım ürünün de ham maddesini oluşturuyor. 

Paşa Kılıcı

Paşa kılıcı bitkisi kötü şartlara çok dayanıklı bir bitkidir. Çok az sulamayla çok iyi yanıtlar verebilir. Bunun yanı sıra oksijen depolayıcı özelliğiyle çoğu bitkinin aksine yatak odanızda da bulundurabilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

Afrika savanalarından gelen bu bitki türünü yetiştirebilmek tahmin edebileceğinizden çok daha kolaydır. Tek ihtiyacı bir sabah bir de akşam sulanmak olan bu yaz bitkisi balkonunuza otantik bir hava katacaktır.

Kaktüs

Sırada yazın gözde bitkisi kaktüs var. Güneş ışığına bayılan bu bitkiler, estetik bir görünüm de oluşturur. Bu bitki türüne neredeyse hiç su vermenize gerek yoktur. Çünkü, havadaki nem ile su ihtiyacını giderebilir.

Hava Bitkisi

Kolay yetişen bitki mi arıyorsunuz? Şimdi sıkı durun. Bu bitki toprağa bile ihtiyaç duymuyor. Su ihtiyacını da tıpkı kaktüsler gibi havadan karşılayabiliyor. Nemli bir iklimde oturuyorsanız bu bitkiye bir şans verebilirsiniz.

 

Yorum yapın