Mezarlığa Bitki Ne Zaman Nasıl Ekilmeli? 

İnsanlık tarihine göz atıldığında, tüm kültürlerin farklı anma biçimlerinin olduğu görülebilir. Belirli inançlar, sevdiklerinin ölümünün ardından mezarlarına çiçek dikilmesini tavsiye eder. Mezarlığın çiçeklerle bezeli görünümü, son derece hüzünlü ve özlem içeren bir yeri dahi güzelleştirir. Fakat kabrin bakımsız ve yıpranmış bir görünümünün olmaması için kullanılan bitkilerin özelliklerine ve bakım koşullarına da dikkat edilmesi gerekir. Yakınlarını kaybeden çok sayıda kişinin, bu konuya dair merak ettikleri bazı sorular vardır. Biz de 1001 Fidan olarak bu yazımızda, “Mezarlığa bitki ne zaman ve nasıl ekilmeli?” konusuna değinecek ve ziyaretleriniz sırasında yanınızda bulundurabileceğiniz mezarlık için bitki çeşitlerine yer vereceğiz. 

Mezarlığa Bitki Ne Zaman Dikilir? 

Mezarlıkların bulunduğu bölgeye ve ziyaret edilme sıklığına bağlı olarak ekilecek bitki çeşitleri değişiklik gösterebilir. Fakat bitkilerin ekilme zamanıyla ilgili net bir tarih aralığı belirtilmesi doğru olmayacaktır. Zira sevdiklerini düzenli olarak ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğu, bu sırada yanlarında hoş kokulu ve sağlıklı bitkiler bulundurmak istemektedir. Dolayısıyla doğru bitki seçimi ve bakımı sağlandığı takdirde istenilen her zaman dikim yapılması mümkündür. Mezarlıkta yetişen bitkiler ile ilgili gözden kaçırmamanız gereken nokta ise ayda 2 kez sulandıkları takdirde sağlıklı kalabilecekler olmaları ve her mevsim ekilebilecekleridir.

Mezarlığa Bitki Nasıl Ekilmelidir? 

Mezarlığa dikilen bitkiler, tercihe bağlı olarak fide veya tohum biçiminde satın alınabilir. Fidan üretimi ve dağıtımı konusunda uzman olan firmalardan temin ettiğiniz bitkileri teslim alırken, bilgilendirme talep etmenizde fayda vardır. Bu sayede hem bakım süreçlerini hem de nasıl ekilmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Herhangi bir bitki özelinde bilgilendirme yapmadan genel konuşmak gerekirse mezarlığı yabani otlardan temizlemenizin ardından bitkiye uygun boyutlarda çukur açmalısınız. İçerisine yerleştirdiğiniz fidan, çiçek veya tohumları özenle toprakla kapatmalı ve uygun sulama yöntemleriyle bitkiyi beslemelisiniz. 

Mezarlık için Uygun Bitkiler 

Mezarlıklara ne zaman ve nasıl bitki ekilmesi gerektiğini açıklamamızın ardından, “Mezarlık bitkileri nelerdir?” sorusunu da cevaplandırmamız gerekir. Fazla neme ihtiyaç duymayan, toprağın yapısına uygun, her mevsim yeşil kalabilen ve uzun ömürlü bitkilerin mezarlıklara ekilmesi doğru bir tercih olacaktır. Mezarlık için uygun bitkiler seçilirken bu özellikler asla göz ardı edilmemelidir. Eğer mezarlık bitkilerini araştırma sürecindeyseniz şu detayları gözden kaçırmamalısınız:

  • Bitkinin kökleri betona zarar vermemeli. (Kavak, çınar vb.)
  • Sorun oluşturan işgalci bitkiler seçilmemeli. (Akasya vb.)
  • Alanın özelliklerine uygun güneş veya gölge isteyen bitki tercih edilmeli.

Bunları dikkate aldığınızda sevdiklerinize sonsuza dek eşlik edebilecek güzel bitkilere sahip olabilirsiniz.

Mezarlığa Ekilecek Dayanıklı Bitkiler Nelerdir? 

Mezarlığa ekilecek dayanıklı bitkiler, yaz kış fark etmeksizin her koşulda sağlıklı kalabilir. Özellikle yeşil görünümlerini asla kaybetmemeleri, mezarlığın sürekli güzel görünmesine yardımcı olur. Bu noktada, özellikle çalı cinsi bitkileri tercih etmenizi önerebiliriz. Gül başta olmak üzere lavanta, biberiye, yer ötürücüler gibi dayanıklı bitkileri de ekebilirsiniz. Ayrıca çeşitli ağaçlar ve ibreliler sınıfındaki bitkiler de mezarlıklar için uygundur. 

 

Yorum yapın