Koku Bahçesi: En İyi Kokulu 10 Bitki 

Bahçe için güzel kokulu çiçekler yetiştirmek, ortamın havasını değiştirerek eşsiz bir atmosfer yaratır. Aynı zamanda dış mekan dekorasyonu için de en iyi seçimler, bitkilerdir. Gelin, bahçenizi renklendirecek ve enerjisini değiştirecek çiçeklere birlikte göz atalım!

Gül

Gül, en güzel kokulu bahçe çiçekleri listesinin ilk sırasında olmayı hak ediyor. Yüzyıllardır dış mekanları süsleyen bu bitkiler, sevginin, aşkın ve tutkunun sembolüdür. Öyle ki benzersiz kokusu, herkesi büyülemeyi başarmış, yıllar boyu güllere farklı anlamlar yüklenmiştir. Parfümeri ve kozmetik sektörlerinde de sıklıkla kullanılan çiçekler, bahçenizi güzelleştirmek için en iyi seçimlerden biri olacaktır!

Lavanta

Lavantanın kendine has çiçeksi kokusu, bulunduğu her ortama ferah bir hava katar. Oda parfümleri, bitkisel yağlar ve tütsülerde sıklıkla tercih edilen bitki, bahçeler için de harika seçimlerdir. En güzel kokulu bahçe çiçekleri arasında yer aldığı gibi kokusu son derece keskindir. 

Yasemin

Zarafetin ve asaletin sembolü olan Yasemin, dünyanın en çok yetiştirilen çiçekleri arasındadır. Yoğun bir kokuya sahip olması, parfüm ve yağ yapımında tercih edilmesini sağlamıştır. Siz de bahçenizde yetiştirdiğiniz bu bitkiden, yağ elde edebilir veya odanıza bir tutam koyarak mekanın havasını değiştirebilirsiniz. Ayrıca güzel kokulu bahçe çiçekleri arasında saydığımız her bitkinin, çeşitli faydaları da vardır. Gelin, yasemin kokusunun faydalarına göz atalım: 

  • Kaygı ve stresi azaltır. 
  • Dingin bir enerji verir. 
  • Boğaz ağrısına ve soğuk algınlığına iyi gelir. 

Bahçenizde yetiştireceğiniz bu eşsiz çiçek ile bitki çayı da yapabilirsiniz.

Yasemin Çeşitleri

  • Ful Yasemin
  • Arap Yasemini
  • Akdeniz Yasemini
  • İzmir Ful
  • Mavi Yasemin 

Menekşe

Tatlı ve mayhoş bir kokuya sahip olan Menekşe, bahçenizde yer vermek isteyeceğiniz bitkilerden bir diğeridir. Yumuşak yaprakları, kalp şeklini andıracak şekilde büyür. Özellikle mor rengi popüler olsa da farklı renklere sahip olan türleri de vardır. Sadece kokusu değil, görünümü de son derece etkileyicidir. Uzun yıllar dayanan bir çiçek türü olması ise tercih edilme oranını artırmıştır. 

Nane 

Nane’nin ferahlatıcı, keskin kokusunun aromasını bilmeyen yoktur! Bahçe için güzel kokulu çiçekler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, bu bitkiyi mutlaka değerlendirmelisiniz. Bulunduğu ortamda kötü kokuları bastırır, ferahlatıcı bir etki yaratır ve solunumu iyileştirir. Baş ağrılarına iyi gelen benzersiz kokusu, haşereleri bahçeden uzak tutmanızı da sağlayacaktır. 

Frezya

Frezya çiçeklerinin kokusu, ilkbaharın tatlı esintisi ve insana huzur veren havasını anımsatır. Pembe, sarı ve beyaz tonlarda yetişen türleri, tam bir yaz bahçesi elde etmenizi sağlayacaktır. Şampuanlarda ve çeşitli kozmetik ürünlerinde kokusundan yararlanılan bu bitkiyi, bahçenize yaz mevsiminde dikebilirsiniz. 

Gardenya

Saksıda yetişen güzel kokulu çiçekler arasında sayabileceğimiz Gardenya, etrafına tropik bir koku yayar. Ferahlatıcı havası, bulunduğu ortamın enerjisini temizler, sakinlik ve dinginlik kazandırır. Ayrıca bakımı da son derece kolay olduğu için sadece bahçenizde değil, balkonda ve terasta da yetiştirebilirsiniz.  

Yasemin Sambac

Yasemin Sambac, diğer bahçe bitkilerine nazaran yıl boyu canlı kalan bir bitkidir. Çalı türünde yetiştiği için bahçenize otantik bir görünüm kazandırır. Kokusu çok keskin olmasa da akşam ve gece saatlerinde etrafına yoğun bir aroma yayar. 

Hanımeli

Akşamın erken saatlerinde etrafına eşsiz bir koku yayan Hanımeli, güzel kokulu çiçekler denildiğinde akla gelen ilk türlerden biridir. Sarı-beyaz renkli, yetiştiği yeri saran bir yapısı vardır. Bahçenizde yetiştirdiğiniz bu bitkiden, oda parfümü ve tütsü elde edebilirsiniz. 

Ortanca

Primulaceae familyasından olan Ortanca, benzersiz güzelliğiyle dış mekan dekorasyonlarına oldukça yakışır. Hoş kokusu, insana huzur verirken sakinleşmesini sağlar. Aynı zamanda Ortanca kokusunun ve çayının, daha kaliteli bir uyku deneyimi yaşattığı da bilinmektedir. 

Yorum yapın