Ağaç Dikme Zamanı Ne Zamandır? 

Ağaç dikme zamanı ilkbahar ve sonbahar mevsimleri olarak bilinse de her ağaç türü için genel geçer bilgiler vermemiz mümkün değil. 1001 fidan olarak sizler için ağaç türlerinin dikim zamanları hakkında tüm detayları anlattık. 

Ağaçlar, meyve almak veya bahçelerin ambiyansını değiştirmek için dikilebilir. Genel olarak ağaçlı alanlarda rüzgar absorbe edilir, ses kirliği ve hava kirliliği önlenir. Bununla birlikte tadına doyulmayan meyveler de edilebilir. İşte bunu sağlamak için en önemli kriter, ağaç dikme zamanı diyebiliriz. 

Sizler için spesifik bir zaman dilimi vererek işinizi kolaylaştırmak isterdik. Ancak alabileceğiniz en iyi verimi sağlamak adına, kapsamlı bir içerik hazırlamaya karar verdik. Öncelikle dikmek istediğiniz ağaçlarla ilgili sitemizden detaylı bilgilere ulaşabileceğinizi hatırlatalım. Fidan çeşitlerimiz içerisinden ürün seçimleri yaparak alışverişinizi bir tıkla tamamlayabilirsiniz. Şimdi, ağaçların türlerine göre dikilmesi gereken zamanları anlatmaya başlıyoruz. 

Ağaç Dikme Mevsimi Ne Zaman? 

“Ağaç dikme mevsimi ne zaman?” sorusuna yanıt vermeden önce ağaç türlerinin bir kısmının soğuğa dayanıklı, bir kısmının ise dayanıklı olmadığını söylemeliyiz. Eğer soğuğa dayanıklı bir tür seçtiyseniz, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinin her ayında dikim yapabilirsiniz. En iyi zaman dilimi genellikle mart ayından itibaren ekim ayına kadar devam eden süreçtir. 

Ilık mevsimleri seven ve sadece ilkbaharda dikilmesi gereken ağaç türleri şunlardır: 

 • Zakkum
 • Akasya 
 • İpek ağacı 
 • Hint Leylağı 
 • Zeytin Ağacı 

Soğuğa dayanıklı olan bitkiler ise farklı mevsimlerde dikilebilir. Şimdi, ağaç türlerine göre mevsim koşullarına daha detaylı değinelim. 

Ağaç Dikme
Ağaç Dikme

Çam Ağacı Dikme Zamanı Ne Zamandır?

Çam ağacı dikme zamanı için genel olarak ilkbahar aylarının uygun şartları sağladığını söyleyebiliriz. Yine de bu süre, her fidan çeşidi için geçerli değildir. Bazı çam ağacı türleri, soğuğa karşı dayanıklıdır ve peyzaj çalışmaları tüm mevsimlerde güzelliğini korur. 

Ağaç dikme zamanı ilkbahar olan çam ağacı türlerinin bir kısmı şunlardır: 

 • Ladin Çam Fidanı 
 • Fıstık Çamı Fidanı 
 • Sarıçam Fidanı 
 • Sedir Çam Fidanı 
 • Limoni Çam Fidanı 
 • Karaçam Fidanı 
 • Halep Çam Fidanı 
 • Kızılçam Fidanı 

Bu fidanlar, ılıman iklimlerde en iyi yetişme koşullarını bulurlar ve uzun süre canlılıklarını korurlar. 

Limon Ağacı Dikme Zamanı Tam Olarak Ne Zamandır? 

Limon ağacı dikme zamanı, fidan çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Eğer tüplü meyve fidanı tercih ederseniz, her mevsimde dikebilir ve ağacın verimli bir şekilde büyüdüğünü görebilirsiniz. Elbette fidan kalitesi, yetiştirme koşulları ve peyzaj çalışmaları, meyve vermesi için önemli faktörlerdir. 

Tüplü meyve fidanı tercih etmeyecekseniz, dikim zamanının kış mevsimi dışındaki her mevsim olduğunu söyleyebiliriz. Yaz aylarında da limon ağaçları dikebilir, sonbahara kadar eşsiz kokusu içerisinde zaman geçirebileceğiniz bir limon bahçesi tasarlayabilirsiniz. Zaman skalasına takılmak istemiyorsanız, kategorilerimizi inceleyerek tüplü limon fidanlarını satın almanız mümkün. 

Meyve Ağacı Dikme Zamanı Ne Zamandır?  

Meyve ağacı dikme zamanı hem ilkbahar hem de sonbahar mevsimleri olabilir. Soğuğa dayanıklı olmayan meyve ağaçlarının Mart ve Ekim aylarında dikilmemesini önermeliyiz. Bu bitki türleri; şeftali ve kayısı ağaçlarıdır. Yanlış zamanda dikilmeleri, meyvelerine soğuk vurmasına ve dökülmesine neden olacaktır. Ancak bazı meyve ağaçlarını, kış ayları dışında her mevsimde rahatlıkla dikebilirsiniz. 

Meyve veren bitki türleri, ekim ayından nisan ayının ortasına kadar dikilebilir. İlkbahar mevsimleri, meyve ağacının budanması gereken zaman dilimidir. Daha sonraki budamalar ise şubat ve mart aylarında yapılabilir. Yaşlanan ağaçların kış mevsiminde de budanması gerektiğini bilmelisiniz. Ağaçların budanma aralıkları, sevdiği iklim koşulları gibi özelliklerinin tamamını değerlendirdiğinizde, en doğru zamanı tercih etmiş olacaksınız. 

Yorum yapın