Dış Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

Dış mekan süs bitkileri daha az bakım gerektiren ve dışarıda kolayca büyüyen türlerdir. Sağlık ve dekor konusunda revaçta olan dış mekan süs bitkileri, botanikseverlerin göz bebeği konumundadır. Nitekim bunun en temel sebebi, sağladıkları yararlardır. 

Dış süs mekan bitkileri, fotosentez işlemi sırasında sizlere oksijen vererek karbondioksiti emerken; stresi, kaygıyı ve yorgunluğu azaltır. Aynı zamanda bahçelerinizde ve kullanıma uygun dış mekanlarda estetik açıdan göze hitap eder. 

Bunları öğrendikten sonra kafanızda yeni bir dış mekan süs bitkisi edinme fikri oluştu mu? O halde, dış mekan süs bitkileri çeşitleri ve isimleri, yetiştirme alanları ve daha fazla bilgi için okumaya devam edin! 

Dış Mekan Süs Bitkileri Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekan süs bitkileri çeşitleri arasında soğanlılar, çalılar ve ağaçlar ülkemizde yetiştirme noktasında en çok tercih edilenlerdir. Her birinin farklı bir bakım aralığı olduğundan, uygun dış mekan ve alanların seçilmesi fayda sağlayacaktır. Ancak farklı türleri anlamak, nasıl büyüdüklerini de anlayacağınız anlamına gelir ve onlara doğru şekilde bakmanıza yardımcı olur. Dilerseniz, dış mekan süs bitkileri çeşitlerini sekiz maddeye ayırıp hepsini inceleyelim. 

Soğanlılar

Bahçe ve bahçecilikte genellikle süs soğanı veya sadece soğan olarak adlandırılan soğanlı bitkiler, yeraltı veya toprağa yakın depolama organlarına sahip, süs amaçlı yetiştirilen çok yıllık otsu bitkilerdir. Yaygın olarak çiçek açan soğanlılar arasında laleler, nergisler, sümbüller ve Hollanda İrisi bulunur. Dış mekan süs bitkilerinin çeşitlendirilmesinde önemli bir konumları vardır.

Tıbbi Aromatikler

Tıbbi aromatikler dış mekan kullanımı dışında dünya ticareti için de oldukça önemlidir. Kokuyla birlikte tat veren bu tıbbi aromatikler, isminden de anlaşılacağı gibi başta medikal olmak üzere kozmetik ve gıda sektöründe de önemli rol oynar. Tıbbi aromatik bitkiler; sarımsak, kırmızı biber, salep, susam, yenibahar, karabiber, kahve, hardal tohumu, yeşil çay, haşhaş tohumu, zencefil ve kimyondur.

Yapraklı Ağaçlar

Yapraklı ağaçlar park veya bahçe gibi dış mekan organizelerinde ve çeşitli çevre düzenlemelerinde kullanılır. Sahip olduğu çeşitlilik sayesinde peyzaj alanında öncelikli tercih haline gelmiştir. 

Çalılar

Çalılar, küçük ila orta boydaki odunsu bitkilerdir. Ağaçlardan farklı olarak çoklu gövdeleri ve daha kısa boyları vardır. Çalılar da diğer bitkilerle kombine edilerek dış mekan süslemesinin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Meyve Fidanları

Meyve fidanları tercih edilen meyvenin ağacını yetiştirmek üzere kullanılan en genç ağaç türüdür. Dış mekanınıza görsel şölen üzerine bir de organik bir lezzet ve sağlık katmak isterseniz meyve fidanlarına göz atmalısınız!

İbreliler

İğne yapraklı ağaçların küçük, mumsu ve genellikle dar yaprakları vardır. Rahat yetiştirilmesi açısından dış mekan süslemesinde ve peyzaj düzenlemesinde yapraklı ağaçlar ile birlikte sıkça kullanılır.

Perenler

Perenler genellikle diken yapraklı ve yere yakın, yeşil ve çiçekli çalı görünümüne sahip bitkilerdir. Bu görünüm dış mekan süslemesine renk ve görsellik katar. Kurutulunca da iç veya dış mekan süs bitkisi olarak kullanılmaya devam edilebilir.

Sarmaşıklar

Sarmaşıklar dış mekan süs bitkileri çeşitleri arasında oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve hemen her dış mekan süslemesinde kullanılır. Acem Borusu gibi farklı çeşitleri de sayfamızda mevcuttur. 

Dış Mekan Süs Bitkilerinin Yetiştirme Alanları Nelerdir?

Dış mekan süs bitkileri için verimlilik katsayısı; yetiştirme alanı ve iklim koşullarına bağlıdır. Bu sebeple her bitki türüne uygun yetiştirme alanını seçmek önemlidir. Türkiye, dış mekan bitkilerinin yetiştirme alanlarına uygun elverişli bölgelere sahip bir ülkedir. Öyle ki, 55 farklı şehirde yetiştirme faaliyeti söz konusudur. Dış mekan süs bitkilerinin üretiminin en fazla yapıldığı iller sırasıyla; 

  • Sakarya, 
  • İzmir, 
  • Yalova, 
  • Antalya, 
  • Bursa,
  • İstanbul’dur.

Türüne göre alan seçimi yapılan dış mekan süs bitkileri, daha sonra dış mekanda peyzaj uygulamalarında kullanılmak üzere üretilip pazarlanır. 1001 Fidan olarak bizler de bu alanda faaliyet gösteriyoruz. Dış mekan düzenlemeleri için uygun bitkileri seçmek için hemen ürün sayfalarımızı ziyaret edin!

Yorum yapın