Portakal Nasıl Yetişir? Portakal Fidanı Nasıl Dikilir?

Tam bir vitamin kaynağı olan ve her mevsim dikimi yapılabilen portakal fidanı, ılıman iklimleri seven bir meyve ağacıdır. Bu güzel ve lezzetli meyveyi yetiştirmek isteyenlerin en çok cevabını araştırdığı soru, doğal olarak “Portakal nasıl yetişir?” olur.

Portakal fidanı her mevsim dikilmeye uygun olsa da Eylül ya da Ekim aylarında dikilmesi tavsiye edilir. Sonbahar aylarında dikilen fidanların kış yağmurlarından yararlanıp güçlenmesi için buna dikkat etmek önemlidir. “Portakal nasıl yetişir?” sorusunun cevabına bağlı olarak meyvelerinin daha bol ve köklerinin daha sağlam olması için bu ayların tercih edilmesi en iyi yoldur. Ilıman iklimlerden hoşlanan portakal fidanının, soğuk iklime sahip yerlerde saksıda yetiştirilmesi de mümkündür.

Portakal Fidanı Nasıl Dikilir?

En sevilen meyvelerden biri olan portakal, genelde fidan olarak dikilir. Turunçgiller familyasından olan portakal ağacı, tek bir ana gövdeden oluşur. Boyu en fazla 130 cm, en az 65 cm civarlarında olabilir. Yaprak dökmeyen bir ağaç türü olan portakal, bildiğiniz üzere C vitamini deposudur. Portakal ağacı fidanı dikiminde dikkat edilmesi gerekenlerse şunlardır:

  • Portakal fidanı dikilmeden önce mutlaka toprak havalandırılmalıdır.
  • Sabah ya da ikindi vakti dikim için en iyi zamandır.
  • Dikimi için fidanın büyüklüğüne bağlı olarak 50 cm derinliğinde bir çukur kazmak yeterlidir.
  • Portakal fidanı dikildikten sonra 15 litre kadar can suyu verilmelidir.
  • Dikimden sonra fidan mutlaka bir destek çubuğuna bağlanmalıdır.

Portakal, Akdeniz ve Ege Bölgesi bitkisi olsa da dikim için Karadeniz kıyılarının ılıman olan yerleri de müsaittir. Portakal yetişme koşulları çerçevesinde her türlü toprakta gelişen bu ağaç, kumlu ve killi topraklarda daha verimli olur.

Portakal Nasıl Yetişir?

“Portakal nerede yetişir?” sorusuna da yanıt verebiliriz. Portakal genel olarak bahçelerde ve toprakta yetiştirilen bir ağaç olsa da soğuk iklime sahip yerlerde, saksıda da kolaylıkla yetişir. Evlerde ya da ofislerde saksıda portakal yetiştirmek için bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Kapalı ortamlarda portakal yetiştirmek için öncelikle büyük bir saksı seçilmelidir. Kullanılacak toprak cinsiyse, bahçe toprağı ya da perlit-torf karışımı toprak olabilir. Sulamasının bol yapılması ve zaman zaman gübrelenmesi gerekir.

Bahçede yetiştirilen portakal fidanlarınınsa özellikle yaz aylarında sıklıkla sulanması gerekir. Gübrelemenin yılda dört kez yapılması yeterlidir. Aynı zamanda iyi bir portakal ağacına sahip olmak için seçilen fidanın da sağlıklı olmasına önem verilmesi ve güvenilir olan yerlerden alınması şarttır. Meyve fidanı konusunda en çok tercih edilen sitelerden biri olan 1001fidan web adresimizde, online olarak en iyi ve sağlıklı portakal fidanları hemen sipariş verilebilir.

Portakal Ne Zaman Dikilir?

Dünya genelinde en çok yetiştirilen turunçgillerden biri olan portakal fidanı, yılın on iki ayı ekilir. Yine de en ideal ekim zamanı Sonbahar aylarıdır. Özellikle eylül ve ekim aylarında dikilen portakal fidanları kış ayları boyunca kar ve yağmur sularından en iyi şekilde yararlanır, çabuk güçlenir. “Portakal hangi iklimde yetişir?” cevabına istinaden dikimi esnasında coğrafi koşullara da dikkat etmek ve ılıman yerler seçmek gerekir.

Portakal Ne Zaman Çiçek Açar?

Meyve ağacı yetiştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri, “Portakal ne zaman çiçek açar?” sorusudur. Portakal fidanları gelişip ağaç olduktan sonra ilkbahar aylarında çiçek açmaya başlar. Çiçekleri beyaz renkli ve hoş kokuludur. Bu ağaç çok çiçeklense de çiçeklerinin bir kısmı dökülür. Geri kalanlar ise meyve haline gelir. Portakal ağacı çiçeklendiği zaman sulamasının da azaltılması gerekir. Bu dönemde fazla sulanması, meyve alma randımanını düşürür.

Portakal ağacının bol çiçeklenmesi için bakımına da her zaman özen gösterilmesi şarttır. Bunun için öncelikle yaz aylarında, toprak kuruduğu anda hemen sulanmalıdır. Kış aylarında ise 10 günde bir sulama yeterli olur. Bu sevilen ağaçların çiçeklenme sayısı ise ağacın taşıdığı özelliklere göre değişkenlik gösterir. En çok tercih edilen portakal ağacı fidanı çeşitleriyse Washington, Navelina, Fukumoto ve Spring Navel ve Lane Late olarak sıralanabilir.

Portakal Ağacı Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Portakal ağaçlarının bol meyve vermesi, iyi sulanması ve bakımının ihmal edilmemesi ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda portakal ağacı yetiştirenlerin cevabını araştırdığı sorulardan biri olan “Portakal ağacı ne zaman budanır?” sorusunun cevabına da bağlı olarak, bu ağaçların çok budanması meyve vermesini ve meyvelerin kalitesini azaltır. Bu nedenle budanmanın sadece çok yıpranmış dallara uzun aralıklarla yapılması lazımdır. Fidan olarak ekilen bir portakal ağacının ilk meyve verme zamanı, ağacın kalitesine bağlı olarak en az 2 yıldır.

Portakal ağacı meyve vermeye, ilkbaharda çiçeklendikten sonra yaz aylarında başlar. Çiçeklerinin yoğunluğuna göre yaz boyunca meyve vermeye devam eder. Portakal ağacı genel olarak 60 sene meyve veren bir ağaçtır. Sizler de bu güzel ağaca sahip olmak için en uygun fiyatlı ve kaliteli portakal ağacı fidanı çeşitlerini 1001fidan.com adresimizden online olarak satın alabilir, hemen ağacınızı büyütmeye başlayabilirsiniz.

Yorum yapın