Ceviz Ağacı Nasıl bir İklimi Sever? Kaç Yılda Meyve Verir?

Doğru metotlar uygulandığı takdirde ceviz ağacı yetiştiriciliği kolaydır ve size uzun vadede fayda sağlar. Peki ceviz ağacı nasıl bir iklimi sever? Ceviz ağacı iklim istekleri hususunda hassas davranmanızda yarar vardır. Ceviz ağacı hem yüksek hem de düşük sıcaklığa karşı hassas bir ağaçtır ve yüksek derece yaz sıcakları kabukta yanmalara sebep olabilir. 35 derece ve üzeri sıcaklıklar bu ağaçları kötü etkiler. Ceviz ağacı hangi iklimde yetişir? Sorusunu sorarken ceviz ağacının özellikleri arasında bu sıcaklık hassasiyetini göz önünde bulundurmalısınız. Ceviz ağaçları sonbahar zamanında -8 derecede dahi zarar görebilir. Ağaçtaki kapalı tomurcuklar -1 dereceye, tam çiçeklenenler -3 dereceye, küçük yeşil meyveler ise -10 dereceye kadar dirençlidir. Sonuç olarak ceviz ağacının ılıman bir iklimi sevdiğini söyleyebiliriz.

Ceviz Ağacı Kaç Yaşında Meyve Verir?

Ceviz yetiştirmek isteyen herkesin aklına ceviz ağacı ne zaman meyve verir? Sorusu gelir. Doğru bir şekilde dikilen bir ceviz fidanından bir ile iki yıl içerisinde meyve almak mümkündür. Tam olarak verimli ürün ise yedi yılın sonunda alınabilir. Ceviz ağacı kaç yılda meyve verir? sorusu en kısa şekilde bir yıl olarak yanıtlanabilir.

Ceviz Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Boyu 25 ile 40 metreye kadar çıkabilen ceviz ağacı hızlı büyüyen bir ağaçtır. Oldukça özen isteyen ceviz yetiştiriciliğinde ılıman iklim olmalı ve kaliteli toprak kullanılmalıdır. Rutin bakım, doğru sulama ve aşılamanın yapılması ile cevizden alınacak verim maksimum kapasiteye çıkarılabilir. 

Ceviz Ağacı Özellikleri

Pek çok alanda yetişebilen ceviz ağacı, yayvan şekilli bir ağaçtır ve geniş bir alanı kaplar. Kökü kazık kökü olarak bilinen ceviz ağaçlarında çok sayıda kılcal kök yer alır. Kökleri ise 3 veya 5 metre derinlikte olabilir. 300 ile 500 metrekarelik bir alanı kaplayabilen ceviz ağaçlarının şekli yayvan taç şeklindedir. Bunlar dik, yarı dik ve taçlı olarak 3 farklı şekilde olabilir. Ceviz ağacının gövdesindeki dallanma toprağın yüzeyinden 1 ile 2 metre yukarısında başlar ve gövdenin çevresi genellikle 5 ile 6 metreye kadar gelişebilir. Erken yaşlarında rengi gümüş olan ceviz ağacının rengi, ağaç yaşlandıkça koyulaşır.

Ceviz Ağacı Kaç Kg Meyve Verir?

1 ağaç kaç kilo ceviz verir? Sorusu da sıkça sorulmaktadır. Ceviz ağacı kaç kg meyve verir? Sorusunu şöyle cevaplamak mümkündür: Bir ceviz ağacı 10. yaşına girdiğinde 50 kilo meyve vermektedir. Ceviz ağaçlarının verimliliği her yıl verimliliği artar ve bir ceviz ağacının 20. yaşında yılda 100 kiloya kadar meyve verdiği görülmektedir.

Ceviz Ağacı Yetiştiriciliğinde Çeşit Seçimi

Erkek ve dişi olmak üzere ceviz ağacında iki farklı çiçek mevcuttur. Bu çiçekler birbirlerinden farklı zamanlarda olgunlaşma gösterebilmektedir. Bunun yanında erkek ve dişi çiçekleri aynı zamanlarda olgunlaşan ya da biri diğerinden daha önce ya da daha geç olgunlaşan ceviz çeşitleri de vardır. Bundan dolayı erkek ve dişi çiçeklerin aynı dönemlerde olgunlaştığı çeşitleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Alacağınız fidanların sertifikalı olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer husustur.

Ceviz ağaçı çeşitlerine 1001fidan.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın