Ceviz Fidanı Ne Zaman ve Nasıl Dikilir?

Ceviz fidanı, ceviz ağaçlarının yenilenmesi ve çoğaltılması amacıyla yetiştirilir ve belli şartlar sağlanarak ekilir.

Ceviz Fidanı Nedir?

Ceviz fidanı, ceviz ağacının yetiştirilmesi amacıyla ceviz tohumundan yetiştirilen fidana verilen isimdir. Ceviz fidanı büyüdüğünde ceviz ağacı halini almaktadır.

Ceviz Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Ceviz fidanı ne zaman dikilir? Sorusuna sonbahar ve ilkbahar dönemleri olarak yanıt vermemiz mümkündür. Ceviz fidanları tüplü fidan şeklindedir ve belirli mevsimlerde dikimi yapılabilmektedir. Ceviz fidanları fidanının kökleri 60 cm derinlikte açılan çukurlara yerleştirilerek toprağa dikilmektedir.

Ceviz Fidanı Nasıl Dikilir?

Peki ceviz fidanı nasıl dikilir? Ceviz fidanları, fidanın açık köklü veya tüplü fidan olmasına bağlı olarak farklı şekillerde dikilmektedir. Açık köklü fidanlar, mart ve kasım aylarında dikildiğinde daha verimlidir. Tüplü fidanlar ise fidanın köklerini tutan toprak sebebiyle dış etkenlerden çok daha az etkilenmektedir. Tüplü fidanları hemen her mevsim dikmek mümkündür. Ceviz ağacı fidanı dikim işleminden önce toprağın yumuşak ve nemli olmasına dikkat edilmektedir. Dikim tamamlandıktan sonra üzerine güneşte yanmış organik gübre eklenerek toprakla karıştırılıp fidanın diplerine koyulmalıdır. Peki ceviz fidanı nasıl yetiştirilir? Ceviz fidanı kurak iklimlerde ve sıcaklığın yüksek olduğu yerlerde yaz sıcaklarından etkilenmemesi için bolca ve sık sık sulanmalıdır. Diplerindeki otların temizlenmesiyle ceviz fidanı bakımı yapılabilir.

Ceviz ağacı dikim mesafesi de araziden araziye farklılık göstermektedir. Bazı yerlerde iki fidan arası 4 metre mesafe olurken bu mesafe eğime bağlı olarak 3,5 metre olabilmektedir. Bunun yanında fidanın çeşidine bağlı olarak 7 metre aralıklar ile dikim yapılabilmektedir.

Ceviz Fidanı Fiyatları

Ceviz fidanı fiyatları cevizin cinsine ve tüplü ya da açık köklü olmasına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ortalama olarak açık köklü bir ceviz fidanı 35 ile 65 TL arasında, tüplü ceviz fidanları 50 ile 100 TL arasında bir fiyata sahiptir. Bu fiyatlar bölgelere göre değişim gösterir. Ceviz fidanları toptan alındığında fiyat olarak yarıya iner. Tarla üzerinden dekarlık ceviz fidanı almak daha ekonomik olmaktadır. Bu nedenle tarla üzerinden dekarlık ceviz fidanı almak daha ekonomiktir.

Ceviz Fidanı Kaç Yılda Meyve Verir?

Ceviz fidanı yetiştirmenin en önemli noktası fidanların kaliteli veya aşılanmış olmasıdır. Doğru şekillerde sulama ve budama isteyen fidanlar olan ceviz fidanları topraktaki nemli ve güneş alan ortamlarda daha çok verimli olmaktadırlar. Doğru şekilde ekilen ve bakımları aksatılmayan ceviz ağaçları bir ya da iki sene içinde meyve vermeye başlar. Aşılı cevizler çok daha kısa zamanda meyve verirler.

Ceviz Ağacı Ne Zaman Budanır?

Ceviz ağacının budama zamanı da merak edilenler arasındadır. Taç yapısının daha iyi güneşlenmesi için ceviz ağacının mayıs aylarında budanması önerilir. Ceviz ağacının budama işlemi ağustos aylarının sonlarında da yapılabilir.

Ceviz ağaçı fidanlarına 1001fidan.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın