Defne Ağacı Özellikleri Nelerdir, Nasıl Yetiştirilir?

Sıcak iklimi ve güneşi seven bitkilerden defne ağacı, soğuğa karşı hassas olması ve kuraklığa karşı dirençli olması ile bilinir. Parlak yaprakları ile güzel kokulu çiçekleri sebebi ile sıklıkla tercih edilen defne ağacının uzun boyu da özellikle peyzaj alanında tercih edilmesinin sebepleri arasında yer alır. Yazının devamında “Defne ağacı özellikleri nelerdir, nasıl yetiştirilir?” sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Defne Ağacı Özelikleri

Defne ağacı, kolay bakımı ve güzel görüntüsü ile bilinmektedir. Bilinen defne ağacı özellikleri şunlardır:

 • Kış aylarında az miktarda suya ihtiyaç duyduğundan ayda bir kez sulamak yeterli olur.
 • Yaz mevsimini ve güneşi sevmektedir
 • Yaprakları kozmetik alanında ve yemek yaparken kullanılabilmektedir.
 • Son derece şifalı olan yaprakları, soğuk havalara maruz kalmadığı müddetçe güzel ve parlak görüntüsünü korur.

Defne ağacı faydaları, hem mutfakta hem de kozmetikte kullanılırken peyzaj alanında da bitkinin tercih edilmesini sağlar. Koku açısından hoş ve bakımı son derece kolay olan defne ağacı ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar, soğuk hava ve cinsiyetidir.

Defne Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Defne ağacı yetiştirme işlemi son derece kolaydır. Ancak daha sağlıklı bir bitki elde etmek için dikkat edinilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Vitamin destekli gübre ile yılda bir kez desteklenmesi gereken bitkiye gübre ilavesi dip kısmından yapılmalıdır.
 • 12 dereceden düşük sıcaklıklarda hayatta kalabilmesi için sıcak hava akımı sağlanmalıdır.
 • Kireçli ve humuslu toprak kullanılarak kolaylıkla yetiştirilebilir.

Defne Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Kökten ayırma yöntemi ile çoğaltılabilen defne, sıcak iklimi sevdiğinden sıcak havalarda dikilmelidir. Doğal şartlar altında hızla büyüyen bitki, yaz mevsiminde dikilir. Havanın durumuna bağlı olarak bahar aylarında da dikilebilen bitkiyi uygun sıcaklık koşullarını sağlayarak kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Defne Ağacı Nerede Yetişir?

Maki türündeki defne ağacı, kurak iklim bitkisidir. Bu sebeple, sıcak iklimin olduğu ve uzun süre güneş ışığı alabileceği tüm alanlar, “Defne ağacı nerede yetişir?” sorusunun cevabı olabilir. Saksı bitkisi olarak yetiştirebileceğiniz bitkiyi kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Defne Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Budanır?

Defne ağacını yetiştirirken dikkat edinilmesi gereken ilk husus sıcaklıktır. Bitkiyi en iyi şekilde büyütmek için “Defne ağacı hangi bölgede yetişir?” sorusunun cevabı bilinmelidir. Uygun sıcaklıkta kendi başına büyüyebilen bitki, özellikle sıcak havalarda düzenli olarak sulanmalıdır. Bunun yanı sıra, kış aylarında yalnızca bir kez sulamak yeterli olan bitkinin bakımını üstlenirken özellikle Nisan ayında budamasını da gerçekleştirebilirsiniz. Defne ağacı nasıl yetiştirilir ve budanır, öğrenirken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Ağustos ve nisan aylarında budama yapılabilir.
 • Şekil verirken düzensiz büyüme için tomurcukların kesilmesi gerekir.
 • Kurumuş ve sararmış tohumlar ağaçtan ayrılmalıdır.
 • Budama ile ağacın büyüme hızını artırabilir ya da yavaşlatabilirsiniz.

Defne ağacı ne işe yarar?” sorusunun cevabını ve daha fazlasını 1001fidan.com adresinden öğrenebilirsiniz. Hem göze hem sağlığa hitap eden bu efsanevi defne ağaçına site üstünden ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın