Elma Fidanı Nasıl Ekilir?

Evinde ya da bahçesinde elma yetiştirmek isteyenler tarafından sorulan “Elma fidanı nasıl ekilir?” sorusu, çeşitli cevaplarla açıklanabilir. Lezzetli bir meyve olması yönüyle neredeyse herkes tarafından sevilen elmayı, sizler de kolayca yetiştirebilirsiniz. 

Sağlıklı ve verimli bir elma ağacı için kaliteli fidanların kullanılması oldukça önemlidir. En doğal ve etkili ürünler kullanarak dikilen elma fidanları düzgün bakıldığı takdirde verimli sonuçlar verir. İçeriğimizde elma fidanı ekle ve yetiştirme süreci hakkında her detayı anlattık. 

Elma Fidanı Ne Zaman Ekilir?

Elma fidanının sağlıklı bir şekilde büyümesi için doğru bir zamanda ekilmesi gerekmektedir. Elma fidanını dikmek için en uygun zaman ise sonbahar aylarının başlarından itibaren; ilkbahar mevsiminde tomurcuklar çıkana kadar geçen süredir. Bölgeden bölgeye değişmekle birlikte bazı bölgelerde ilkbahar ayı elma fidanı dikmek için idealdir. Ay olarak zaman belirtmek gerekirse Kasım ve Nisan ayları ekim için uygun aylardır. 

Elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

Elma fidanının birçok çeşidi mevcuttur. Her bir fidan farklı görüntülere, yapıya ve lezzete sahip elmalar verir. Bilinen en popüler elma fidanı çeşitleri şunlardır:

 • Mondial Gala 
 • Arapkızı
 • Golden Delicious
 • Starking
 • Fuji
 • Granny Smith
 • Amasya
 • Pink Lady
 • Süs Elması
 • Süs Eriği
 • Sarı İngiliz Misket

Bunlar dışındaki çeşitleri de 10001 Fidan üzerinden satın alabilirsiniz. 

Elma Çekirdeğinden Fidan Yetiştirme Nasıl Yapılır?

Elma fidanı yetiştirmek için illa tohuma gerek olmadığını birçok kişi bilmiyor. Oysaki sadece bir elma ile elma fidanı yetiştirmek mümkündür. En az 3-4 tane elma çekirdeği kullanarak bir elma ağacı yetiştirebilirsiniz. Üstelik çekirdekten yetişen fidelerin aşılanmaya da ihtiyacı yoktur. 

Elma Fidesi Hangi Ayda Ekilir?

Sonbahar ve kış aylarının meyvesi olan elmanın en lezzetli ve sağlıklı haline ulaşabilmek için doğru ayda dikmek önemlidir. “Elma fidanı ne zaman dikilir?” sorusuna cevap olarak sonbahar aylarının sonu ile ilkbaharın başı arasındaki süre olarak cevap verilebilir. Kasım ve Nisan ayları ise elma fidesi için en uygun zaman dilimidir. 

Elma Kaç Ayda Yetişir?

Uygun şekilde bakıldığında, elma ağacı yüksek oranlarda meyve verir. Bahçelerde veya tarlalarda yetişen elma ağaçları da bazı bölgelerde oldukça fazla verim sağlayabilir. Ağacın bir fide olduğu andan itibaren elma üretmesi genellikle bir ila iki yıl sürer.

Elma Kaç Yıl Sonra Meyve Verir?

Birçok elma çeşidi olduğu düşünülürse, her bir elma türünün meyve verme süresi de farklı olacaktır. Eğer elma ağacı cılızsa, dikildikten 3 yıl sonra meyve verebilmektedir. Yarı bodur ve bodur anaçlarda ise bu süre 2-4 yıl kadardır. Bazı ağaçların bakımı iyi yapılmazsa bu süre 5-6 yıla kadar uzayabilmektedir. 

Elma Fidanı Kaç Günde Bir Sulanır?

Elma ağaçları saçak kök yapısından dolayı diğer birçok meyve çeşidine göre yüksek nemi tercih eder ve daha fazla suya ihtiyaç duyar. Yaz mevsimi, elma ağaçlarının en fazla sulamaya ihtiyaç duyduğu zamandır. Yağış durumuna bağlı olarak yaz sulamaları, mayıs ayında başlar ve tüm sezon sürer. İlkbaharın kuru olduğu bölgelerde sulamaya erken başlanırsa meyve tutumu artacak ve meyve kalitesi mükemmel olacaktır. Kurak yerlerdeki elma bahçelerinin yerine göre 10 günde bir sulanması gerekir. Nemli yerlere doğru gidildikçe sulama aralığı 15-20 gün hatta bir aya kadar uzayabilir.

En İyi Elma Fidanı Hangisi?

Amasya Elması, kesinlikle görsel olarak en çekici elma çeşididir. Ancak elma çeşitleri arasında en çok tercih edileni altın elmadır. Bu elma; çekici sarı rengi ve kokusuyla dikkat çeken bir elma türüdür. Fuji elması, tatlı dokusu ve kırmızı lekeleriyle ünlüdür. Eskişehir yöresinde yetiştirilir ve tipik tatlı bir tada sahiptir.

Elma Fidanı Suyu Sever mi?

Elma fidanının suyun en çok seven fideler arasında olduğunu söylemek mümkündür. Nemli ve sulak alanlarda daha fazla verim alınan elma fidanı eğer kuru bir iklimde yetiştiriliyorsa, bol bol sulanması gerekir. 

Elma Fidanı Güneşi Sever mi?

Tüm bitkilerde olduğu gibi elma fidanı da güneşi sevmektedir. Fakat çok yoğun güneşe maruz kaldığı zaman verimli bir şekilde büyüyemez. Bu yüzden yoğun güneşin bulunduğu yaz aylarında elma fidanını bol bol sulamak gerekmektedir. 

Elma Fidanı Kaç Yılda Büyür?

Genel olarak meyve ağaçları için yarı bodur veya tam bodur fidanlar, hem çok daha erken meyve verimi hem de daha büyük meyveler için tercih edilebilir. Ortalama bir elma ağacı 2-3 yaşını doldurduktan sonra meyve vermeye başlar. 

Elma Ağacı Hangi Gübreyi Sever?

 Elma ağacı için en iyi gübreler şunlardır: 

 • Kül
 • Humus
 • Kompost
 • Turba

Elma fidanı uygun gübrelerle beslendiği zaman sağlıklı bir ağaç haline gelir.

Elma Ağacı Neyi Sever?

Elma genellikle soğuk iklim meyvesidir. Bu yüzden elma ağacının soğuk havaları sevdiğini söylemek mümkündür. Ayrıca bol su, yağmur ve nem de elma ağacının sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için önemli kaynaklardır. 

Elma Ağacı Hangi Toprağı Sever?

Elma ağaçları, yeterince nemli olan sürülmüş, gevşek toprakları tercih eder. Bu doğrultuda elma ağacının Chernozem kumlu toprakları sevdiğini söylemek mümkündür. 

Yorum yapın