Erik Fidanı Nasıl Dikilir? Erik Fidanı Ne Zaman Meyve Verir? 

Yaz aylarının en çok sevilen meyvelerinden biri olan erik, lezzetli tadı ve besleyici içeriğiyle pek çok kişinin hayır diyemeyeceği yiyecekler arasında yerini almıştır. Erik meyvesi; gülgiller familyasına mensup prunus cinsinden, meyvesinin yenebilir olduğu ağaç türlerinden gelmektedir. Doğu Anadolu bölgesinin yüksek bölgelerinde, Güneydoğu Anadolu’nun çok kurak ve sıcak yerlerinde ve Marmara bölgesinin bazı kesimlerinde yetişebilir. Ancak diğer yandan erik fidanı tür ve çeşitlerine göre farklılık göstermekte, dolayısıyla dikim koşulları değişmektedir.

Erik meyvesinin pek çok alt türü vardır. Bunun nedeni yetiştiği ağaçların da farklı türlerde olmasıdır. Meyve sert ve yumuşak türlere sahip olduğu gibi yeşil ve kırmızı olmak üzere iki temel renge sahiptir. Balkonlarda ve diğer yaşam alanlarında yetiştirilebildiği ve bakımının kolay olması dolayısı ile erik fidanı, ilgilileri tarafından sıklıkla satın alınır.

Erik Fidanı Nasıl Dikilir?

“Erik fidanı ne zaman dikilir?” sorusunun cevabını etkileyen bazı hususlar vardır. Bu hususlar, dikim aşamaları ve bakım süreçlerinde sizlere referans olacaktır. Erik fidanı dikmeden önce bilmeniz gereken en önemli husus ise hangi tür fidan dikmek istediğinizdir. Fidan seçiminde dikim yapılacak olan bölgenin rakımı da önem teşkil eder. 

Bulunduğunuz lokasyonun seçtiğiniz erik türünün yetişme ve meyve verme şartlarına uygun olması gerekmektedir. Örnek verilecek olursak; ılıman bir iklim bölgesinde yaşıyorsanız, yeşil erik fidanını seçmeniz daha doğru bir tercih olacaktır ve verim almanız kolaylaşacaktır. 

Erik fidanını dikmeden önce toprak 1 ile 2 ay öncesinde derin olarak sürülmelidir ve bu işlem sonbahar aylarına denk getirilmelidir. Eğer toprakta drenaj sıkıntısı varsa, drenaj kanalları açılmalı ve arazi tesviyesi yapılmalıdır. Erik fidanı dikimi işleminden sonra minimum 20 litre olarak fidana can suyu verilmelidir. Buna ek olarak fidan destek çubuğu ile bağlanmalı ve desteklenmelidir.

Erik Fidanı Ne Zaman Dikilir?

Erik ağacı, yazın meyve veren bir bitki türüdür. Yaz meyveleri arasında en çok sevilen meyveler arasında olması nedeniyle de ilgilileri ve üreticileri tarafından sıklıkla dikilir. İlgililerinin ve üreticilerinin dikim hakkında bilmek istediği bilgilerin başında ise meyve fidanının ne zaman dikilmesi gerektiğidir. Bu sorunun cevabı son derece kolaydır. Dikim aşamasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ekim yapılacak bölgenin iklim şartlarıdır. 

Erik fidanı buharlaşmanın en az olduğu sabah saatlerinde dikilir. Buna ek olarak güneş açısının yer yüzüne dik bir açıyla ulaşmadığı ikindi vakitlerinde dikilmesi uygundur.

Erik Fidanı Hangi Ayda Dikilir?

“Erik fidanı hangi ayda dikilir?” sorusunun cevabı sıklıkla merak edilmektedir. Eğer kış mevsimi ılık geçen bir yerde yaşıyor iseniz sonbahar mevsiminde, eğer kış ayları soğuk ve sert geçen bir lokasyona dikim yapacaksanız ilkbahar aylarında erik fidanı dikilir. Eğer erik fidanınız açık köklü fidanlar kategorisinde ise kış mevsiminde ay olarak ise kasım ayı ile mart ayı arasında dikilmesi uygundur. Ancak kapalı yani tüplü fidanlar dahilinde, her ay erik fidanı dikimi yapılabilir. 

Erik Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Erik meyvesi üretimi yapmak isteyen kullanıcıların akıllarındaki en önemli soruların başında “Erik fidanı nasıl elde edilir?” sorusudur. Erik fidanı üreticileri bu ürünleri üretmektedir. Sizler de hangi çeşitte erik meyvesi elde etmek istiyorsanız, bu bağlamda bir alışveriş yapabilirsiniz. Kaliteli tohumlardan elde edilen erik fidanları uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz. Erik fidanı satın almak ve bilgi sahibi olmak için Erik Fidanı kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Erik Fidanı Nasıl Yetiştirilir?

Çok çeşitli erik meyvesi türü bulunmaktadır. Bu türlerin çeşitli olması erik fidanı yetiştirmek ve bakımını yapmak bağlamında önem teşkil eder. Erik fidanı türleri;

  • Black splendor, 
  • Red beauty, 
  • Black amber, 
  • Obilnaja olarak satışa sunulmuştur.

“Erik fidanı nasıl yetiştirilir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir: Erik fidanının toprağının çok kumlu olmamasına dikkat edilmelidir. 6,5 pH seviyesine sahip olan topraklar erik fidanı yetiştirmek için uygundur. Sonbahar ve ilkbahar aylarında dikim yapılmalıdır. Aşılama ve budama zamanlarına dikkat edilmelidir.

Erik Fidanı Ne Zaman Meyve Verir?

“Erik fidanı ne zaman meyve verir?” sorusu için “Mart, nisan, mayıs ayları” cevabı verilebilir. Meyveler, tam anlamıyla haziran ayında yenilecek olgunlukta ve lezzete sahip olur. Diğer yandan erik fidanının türü meyve verme ayını etkiler.

Yorum yapın