Evdeki Çiçeklerinizi Canlandırın!

Bitki bakmayı alışkanlık haline getirenler için yaşanacak en büyük korku onu kaybetmek oluyor. Özene bezene büyüttüğünüz iç mekân bitkinizde solma ya da ölüm belirtileri varsa bazı yöntemleri uygulayarak onları canlandırmanız mümkün. İşte ölen çiçeği canlandırma yöntemleri…

EVDEKİ ÇİÇEKLER NASIL YENİDEN CANLANDIRILIR?

Evde çiçek bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Çiçeklere bakmak onlarla ilgilenmek, renklerine ve kokularına hayran olmak çok güzel olduğu kadar zordur da. Bazen yanlış bakımlar sonucunda çiçekler solabilir ancak solan çiçeği canlandırma amacıyla uygulayabileceğiniz birkaç yol var. İşte kurumuş veya solmuş çiçeklerinizi canlandırabilmeniz için birkaç yöntem…

HAŞLANMIŞ YUMURTA SUYU VE KABUKLARI 

Solmuş çiçek canlandırma konusunda uygulayabileceğiniz ilk adım haşladığınız yumurtanın suyunu ve kabuklarını kullanmaktır. Kullandığınız yumurta kabuklarını temizledikten sonra dört litre suda 10 yumurta kabuğunu kaynatıp bir gece dinlenmeye bırakın. Elde ettiğiniz bu suyu saksı bitkilerine dökerek ihtiyaç duydukları kalsiyum ve potasyumu onlara verebilirsiniz.

Yumurta kullanarak bitkilerinizi gübrelemenin başka bir yolu da yumurta haşladığınız suyu, oda sıcaklığına geldikten sonra doğrudan saksılara dökmektir. Böylece yumurta kabuklarından suya geçen mineralleri bitkilerinize aktarabilirsiniz. Diğer bir yolda yumurta kabuklarını doğrudan toprağa karıştırmaktır. Bunun için kabukları iyice yıkadıktan sonra toz haline getirin ve bitkiyi dikerken bu tozdan belli bir miktarı saksı toprağınıza ekleyin.

SEBZELERİ HAŞLADIĞINIZ SUYU ATMAYIN

Evinizde haşlayarak kullanacağınız sebzelerle bir yemek yapacaksanız sebzenizin haşlama suyunu dökmeyin. Bu suyu oda sıcaklığına gelene dek soğuttuktan sonra bitkilerinizin köklerine dökün. Bitkileriniz sebzelerin suya bıraktığı yararlı maddeler sayesinde çok daha canlı kalacaktır.

ÇİÇEKLER MUZ KABUKLARINI ÇOK SEVER

Çiçeklerinize muz kabukları ile gübre yapabilirsiniz. Bunun için muz kabuklarını mutfak robotunuzda birkaç dakika boyunca parçalayın. Mutfak robotunuz yoksa kesme tahtası üzerinde çok küçük parçalar halinde kesin. Daha sonra muz kabuğu gübrenizi doğrudan bitkilerinizin toprağına ekleyebilirsiniz

DOĞAL YOLLARLA ÇİÇEKLERİNİZİ COŞTURABİLİRSİNİZ

Gübre yaparken kimyasal yolları seçmek istemeyenler için doğal yöntemler bulunuyor. Çiçek coşturan gübre yapmak isteyenler için birkaç doğal yöntemi şöyle sıralayabiliriz: 

  • Bir yemek kaşığı gelecek kuru fasulyeyi minik parçalar olarak doğrayın.
  • Bu karışıma eklemek üzere 1 adet muz kabuğu ve bir adet hamsiyi de küçük parçalar halinde doğrayarak 3 malzemeyi karıştırın.
  • Karışmış olan malzemeleri kaynamış suya atın ve oda sıcaklığında 1 gün boyunca dinlendirin.
  • Bu organik gübreyi sulamadan önce bitkinize verebilirsiniz. Bu karışımla bitkiniz için gerekli azotu fasulye sayesinde, potasyum ihtiyacını muz kabuğu sayesinde, fosfor ihtiyacını da hamsi sayesinde karşılamış olacaksınız.-

GÜNEŞ IŞIĞI ALAN YER BELİRLEYİN

Güneş ışığı, evde bakılan çiçekler için titizlikle dikkat edilmesi ve kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur. Çiçekler direkt olarak cam önüne konduğunda ve güneş ışığına direkt olarak maruz kaldığında ömürleri kısalır. Çiçeklerinizi özellikle kış günlerinde cam önünde bırakmamalısınız. Hem evin ısısı ile hem de dışarının ısısı ile çiçekleriniz solabilir.

Yorum yapın