Meyve Fidanı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Fidan, yetiştirilmek istenilen bitkinin ekime hazır en küçük halidir. Meyve fidanları da ilerde tek ağaç veya bahçe olarak dikilmek üzere satışa sunulur. İşte biz de bu yazıda, meyve fidanı alırken dikkat edilmesi gereken detayları derledik. 

Bilinen ağaç veya süs bitkisi fidanlarından farklı olarak meyve fidanlarının bakımı ve yetiştirilmesi daha farklıdır. Bu noktada meyve fidanı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Meyve fidanı dikmek için uygun zaman hangisidir? Bu tarz sorular yetiştiricilerin merak ettikleri arasındadır.

Meyve fidanı alırken de dikim ve yetiştirilme süreci düşünülerek alım yapılmalıdır. Uygun toprağa göre fidanlar seçilerek yetiştirilme koşulları öğrenilerek sağlıklı bir büyüme ortamı yaratmak gerekir. Meyve fidanı çeşitlerine göre farklı koşulların gerektiği unutulmamalıdır. Yetiştirmek istediğiniz bölgeye uygun meyve fidanı çeşitlerine 1001 Fidan web sitemizden ulaşabilirsiniz. 

Bulunduğunuz Bölgeye Uygun Meyve Fidanı Çeşitleri Nasıl Seçilir?

Meyve fidanı yetiştirme sürecinizi etkileyecek en önemli unsur iklimdir. Bulunduğunuz bölgenin iklimi kurak, ılıman, yağışlı veya nemli olabilir. Buna bağlı olarak tercih edeceğiniz meyve fidanı çeşitleri de farklılık gösterecektir. Buna ek olarak bölgeye uygun fidan seçmek için şu noktaları da dikkate almalısınız:

 • Fidanı dikmek istediğiniz toprağın türü önemlidir. Geçirgenlik oranından tutun fidanın köklerini yayacağı alanın genişliği bile yetişmesini etkiler.
 • Meyve fidanınızı diktiğiniz noktadan kaldırmamalısınız. Çünkü toprağı değişen fidanlar bu yeni ortama karşı tepki verebilir. Eğer yerini değiştirmeyi düşündüğünüz bir dikim söz konusuysa genç fidanları tercih etmelisiniz, çünkü toprak değişim şokunu onlar daha erken atlatacaktır. 
 • Fidanınızın ulaşılabilir su kaynakları temiz ve yakın olmalıdır. 
 • Bulunduğunuz noktanın yaz ve kış yağış oranlarını gözetmeli bunun yanında güneşlenme oranına dikkat etmelisiniz. Yeterince güneş almayan veya nemli kalmayan fidanlar büyüme de sıkıntı yaşar. 
 • Toprağın kimyasal yapısıyla meyve fidanının uyumuna bakın. Toprak pH dengesi, demir, fosfor ve potasyum oranı verimliliği etkilemektedir. 
 • Rüzgarlar, tozlanma ve döllenme için önemli bir etkendir. Bulunduğunuz bölgede rüzgar çeşitliliğini inceleyin.

Bölgenize uygun fidan seçimi için yukarıdaki kontrol listesi nokta atışı tercih yapmanızı sağlayacaktır. 

Meyve Ağacı Fidanı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Meyve ağacı fidanınızın verimli yetişmesi, meyve dönemlerinde iyi bir hasat getirmesi için fidan seçimi doğru yapılmalıdır. Meyve fidanı çeşitleri iki tür olarak satışa sunulur: Açık kök meyve fidanları ve tüplü meyve fidanı. İki tür içinde kaliteli seçim yapılmalıdır. Peki ama nasıl?

 • Fidanlara ait sertifika olmalıdır.
 • Açık kök fidanların köklerinde mantar gözlemlenmemelidir.
 • Fidana ait kökler ne çok ince ne çok kalın olmalıdır.
 • Köklere ait saçaklar cılız durmamalıdır. 
 • Tomurcuk, göz ve meyve noktaları gelişmeye başlamayan fidanlar tercih edilmelidir. Sizlerin ekiminden sonra büyümeye başlaması gerekir. 
 • Türüne uygun olarak yetiştirilip yetiştirilmemesi önemlidir. Örnek olarak açık kök olarak satışa sunulması beklenen fidan tüplü olmamalıdır. 

Meyve ağacı fidanı kalitesi yukarıdaki maddelere bakarak tespit edilebilir. Bunun yanında satışı yapılan yer de önemlidir. Doğru bilgilendirme sunmayan, piyasa değerlerinin altında veya üstünde fiyatları bulunan meyve fidanları tüketiciye güven arz etmez. Bu yüzden uzun yıllardır bu alanda hizmet veren 1001 Fidan içinize su serpebilir. 

Tüplü Meyve Fidanı Alırken Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Tüplü meyve fidanı seçimleriniz kök fidanlara göre daha detaylı olabilir. Bu türdeki meyve fidanlarını alırken bilmeniz gereken noktalardan bazıları şunlardır:

 • Tüplü meyve fidanlarının bazıları aşılıdır. Aşı noktasını tespit etmeli kaynaşma noktası görünmelidir.
 • Yılın her döneminde dikime uygun olan bir tür olsa da fidan canlılığı, dirençli ve sağlam duruşuna dikkat edin.
 • Uygun dikim koşullarını fidan için sağlayın.  Meyve fidanı çeşidinize uygun olarak satıcıdan bu noktada destek isteyebilirsiniz. 

Meyve fidanı almak, yetiştirmek ve ilgilenmek hobiniz olabilir. Ticari olarak da bu alanda faaliyet göstermeniz mümkün. Kaliteli başlamak ve kaliteli devam etmek için en doğru satıcıdan meyve fidanı alımlarınızı sağlayın. 

Yorum yapın