Bahçelerde Bulunması Gereken Olmazsa Olmaz Bitkiler

İnsanlar hayat standartlarını arttırmak ve yaşadıkları ortamı güzelleştirmek için yeşile ve doğaya ihtiyaç duyarlar. Bahçesi olan kişiler bu ihtiyaçlarını bahçede bitki yetiştirme yöntemleriyle karşılamaktadırlar. Bu bitkiler mevsimine, ortam ışığına ve dayanıklılıklarına göre seçilip dikilebilirler. Bahçe bitkileri genellikle yetiştirilmesi ve bakımı daha kolay bitkilerdir. Aynı zamanda çoğunlukla her ortama uygun ve güzel kokulu olurlar. Bahçelerde bulunması gereken olmazsa olmaz bitkiler nelerdir, hep birlikte incelemeye ve öğrenmeye ne dersiniz?

 

Bahçe Bitkileri Nelerdir?

Bahçeye ekilecek bitkiler belirlenirken birçok kritere dikkat etmek gerekir. Bu tarz alanlarda daha çok sebze, meyve fidanları ya da çiçekli bitkiler tercih edilebilir. Bahçe bitkileri bahçe sahibinin tercihine uygun bir şekilde belirlendikten sonra kolaylıkla dikilir. Aşağıda listelediğimiz örnekler de bahçede yetişen bitkiler sınıfında yer almaktadırlar:

Bu bitkiler seçilirken mevsim ve ortam sıcaklıklarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

 

Bahçeye Hangi Bitkiler Dikilir?

Bahçede bitki yetiştirme işlemi yapılırken, öncelikle dikim için toprak ile ilgili birtakım ön hazırlıklar yapılması gerekir. Daha sonrasında tohumlar ya da fidanlar güvenilir yerlerden alınıp bahçeye uygun bir şekilde dikilmelidir. Bu noktada tercihlerinizi kişisel zevklerinize göre belirleyebilirsiniz. Mesela, bahçede güzel kokulu bitkiler bulunmasını isteyen bir kişi çiçek tohumlarını tercih edebilir. Sardunya, ortanca, menekşe, hanımeli, gül, kasımpatı, vs. çiçek tohumları sıkça tercih edilen çiçek tohumları arasında yer almaktadır.

 

Kolayca Yetiştirilen Bahçe Bitkileri Nelerdir?

Bazı bitkiler diğerlerine kıyasla daha kolay yetişir ve bakımı da daha pratiktir. Bu yüzden bahçe sahipleri; bahçede bitki yetiştirme işlemini yaparken kolay yetişen bu bitkileri tercih etmektedirler. Aşağıda listelediğimiz bu örnekler yetiştirmesi kolay olan bitkilerdir:

  • Kozmos çiçeği
  • Nergis
  • Zinya çiçeği
  • Kırmızı begonvil
  • Kadife çiçeği
  • Ekinezya

Bu bitkilerden herhangi birini tercih ederek bahçenizin enerjisini değiştirebilirsiniz.

 

Uzun Ömürlü Bahçe Bitkileri

Uzun ömürlü bahçe bitkileri denildiğinde akla ilk olarak bahçe çiçekleri gelir. Çünkü bahçede kokulu bitkiler olması, uzun ömürlü olmalarının yanı sıra estetik bir görünüş de sağlarlar. Örneğin; sardunya, hanımeli ya da bodrum papatyası gibi çiçekler çok uzun yıllar boyunca bahçe keyfinize eşlik edebilirler.

Güzel Kokulu Bahçe Bitkileri

Bahçede yetişen bitkiler arasında bir tercih yaparken koku unsuru da dikkate alınır. Çünkü güzel kokulu bitkiler bahçelere harika bir ruh kazandırmaktadır. Kokulu bahçe bitkilerine; leylak, melisa, yasemin, gül, hanımeli, akasya, lavanta, fesleğen, ortanca, vs. gibi bitkiler örnek gösterilebilir.

 

Bahçe Kenarlarına Hangi Bitkiler Dikilebilir?

Bahçe kenarlarının sınırını belirlemek, mekan oluşturmak ya da mahremiyeti sağlamak için çit bitkileri harika bir tercih olacaktır. Bahçeye ekilecek bu kenar bitkileri seçilirken alanın büyüklüğü, iklim koşulları gibi unsurlara da dikkat edilmelidir. Örnek çit bitkileri arasında batı mazısı, melez servi, kurtbağrı, alev çalısı, şimşir  gibi bitkiler yer almaktadır.

Yorum yapın