Doğru Sulama için 10 Etkili Adım

Bitki bakımı, sabır ve özen isteyen bir uğraşıdır. Bitkilerin canlı görünmesi ve sağlıklı olabilmesi için doğru bakım tekniklerinin uygulanması önemlidir. Özellikle yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan sulama, belirli periyotlarda yapılır. Her bitki türü için farklı sulama teknikleri önerilse de temelde bitkilerin rahatlıkla büyümesini sağlayan birkaç ipucu vardır. “Doğru sulama nasıl yapılır?” sorusunun cevabını, içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte doğru sulama için 10 etkili adım…

Nemin Eşit Dağılmasını Sağlayın

Bitkilerin zarar görmemeleri için neme ihtiyaç duydukları bilinir. Fakat sulama işlemine başlamadan kurumalarını beklemeniz, bitki köklerinin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Suyu Az Kullanın, Sonra Miktarı Artırın

Bitkilerinizi haftada birkaç kez az miktarda su kullanarak sulamanız, uygulayabileceğiniz en iyi yöntemdir. Eğer tarlanızdaki bitkileri sulamanız gerekiyorsa damla sulama sistemleriyle tasarruf sağlayabilirsiniz.

Gece Geç ya da Sabah Erken Saatlerde Sulama Yapın

Bitkilerin yeterli miktarda suyu emdiğinden emin olmak için doğru sulama zamanını bekleyin. Sulama işlemlerinizi gece geç veya sabah erken saatlerde yapabilirsiniz. Zamanınızı belirlemeden önce bitkinizin özelliklerini iyi araştırmayı da unutmayın.

Yaprakları Kuru Tutun

Bitkilerin ihtiyaçları olan suyu köklerinden alması gerekir. Dolayısıyla soğuk havalarda yaprak gübresi hastalığını, sıcak havalarda ise yanık izlerinin oluşmasını önlemek için yapraklarını kuru tutun. Böylece daha sağlıklı büyüyen bitkiler de elde edebilirsiniz.

Doğru Miktarda Su Verin

Sulama işlemi sırasında bitki köklerinin yeterince suya ulaştığından emin olun. Bitkilerin doğru zamanda sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için toprağı eşit nemlendirmelisiniz.

Ara Vererek Bol Miktarda Su Kullanın

Bitkiniz için gerekli olan su miktarını birden toprakla buluşturmayın. Toprağın suyu çekmesini ve bitkinizin yeterince beslenmesini bekleyin. Kısa aralar vererek tekrar tekrar sulama yapın.

Hedefleyerek ve Dağıtarak Sulama Yapın

Sulama sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biri bitkiyi tek bir kök noktasından sulamaktır. Bitkinizi çevresinden ve tüm alana yayılacak biçimde suladığınızda köklerin tek taraflı büyümesini engelleyebilirsiniz.

Su Tasarrufu Sağlayacak Şekilde Sulama Yapın

Doğru sulama yöntemleri içerisinde en fazla dikkat edilmesi gereken konu, su tasarrufudur. Yalnızca gerekli olduğunda sulama yaparak su kıtlığını engellemeye özen gösterin. Fakat bitkinizin ihtiyacı olan su miktarını verdiğinizden emin olun. Eğer tarla gibi büyük çaplı alanlarınız varsa nem sensörlü otomatik sulama sistemleri kullanın.

Toprağın Suyu Emmesinden Kaçının

Sulama işleminin ardından bitki köklerinin suyla buluştuğundan emin olun. Eğer toprak suyu tamamen emerse bitkinize su kalmayacak ve kökü kuruyacaktır. Kumlu toprakların suyu tamamen emdiğini, ağır killi toprakların ise suyu emmediğini unutmadan; kil, kum, taş gibi dağılımı eşit olan kaliteli topraklardan tercih edin.

Kil Bakımından Zengin, Kaliteli Toprak Kullanın

Bitkilerinizin zarar görmeden sağlıklı bir şekilde büyümeleri için kil bakımından zengin ve bol mineralli toprak alın. Böylece su toprağın içerisinde daha çok duracak ve oksijeni azaltacaktır. Fakat suyun fazla biriktiği durumlarda bitkinizin zarar görmemesi için ara ara suyu tahliye edin.

Yorum yapın