Yaz Kış Kurumayan 8 Bahçe Çiçeği

Yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri, bahçenizin en güzel köşesini oluşturan çiçeklerdir. Siz de bu nadide güzellikler hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

Doğa, bize her zaman en güzel manzarayı sunuyor. Yemyeşil ağaçlardan rengarenk çiçeklere kadar iç huzurumuzu sağlıyor. Peki, her daim bir masal diyarındaymış gibi hissettirecek çiçekleri bahçenize dikmeye ne dersiniz? Öyleyse, içeriğimizi okuyarak yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Yaz Kış Açan Bahçe Bitkileri  

Yaz kış açan çiçekler, güneşin altında rengarenk parlarken kışın bembeyaz karla buluştuğunda harika bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle bahçenize dikebileceğiniz en güzel çiçekler olarak görünür. Her mevsim açan bahçe çiçekleri için bazılarını aşağıdaki şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Açelya
  • Çuha 
  • Sardunya
  • Hanımeli
  • Menekşe
  • Kasımpatı
  • Sümbül

Yukarıda bulunan 12 ay çiçek açan bitkiler dışında daha birçok farklı çiçek vardır. Tabii, bu çiçeklerden birini bahçenize ekmek istiyorsanız genel özelliklerini bilmelisiniz. Aşağıdaki başlıklarda çiçeklerle alakalı bilgileri okumanız mümkündür.

Açelya

Açelya, yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri arasında, bakımı en zor olan çiçektir. Fakat bu durumdan korkmanıza gerek yok. Çünkü rengarenk görüntüsüyle, çektiğiniz zahmete değecektir. Dar alanlarda yaşamayı seven bu çiçek, sıcak suyu da soğuk suyu da sevmiyor. Bu nedenle ılık su kullanmanız çok daha doğru olacaktır. Aynı zamanda bahçenizde bulunacak bu çiçeği kuytu köşeye yerleştirin. Sert havalarda açelya yapraklarını dökebilir. 

Çuha

Son dönemlerde bahçe ve evlerin yaz kış solmayan çiçekler arasında vazgeçilmez hale gelen çiçeklerinden biri çuhadır. Bakımı çok kolay olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Genellikle saksıda yetiştirilen bir çiçektir. Sarı, kırmızı ve mavi renkli çiçekleri vardır. Yıllık bir bitki olduğundan uzun süre boyunca bahçenizde kalabilir.

Sardunya

Akdeniz iklimini seven sardunya, genellikle balkonlarda yetiştirilen bir bitkidir. Yaz kış açan çiçekler arasında en keskin kokuya sahip olan çiçek türüdür. Dokunduğunuz andan itibaren etrafın mis gibi sardunya koktuğunu göreceksiniz. Suyu çok fazla seven bir bitki değildir fakat tamamen susuz bırakmamak gerekir. Bu yüzden kışın haftada bir, yaz mevsiminde ise ihtiyaca göre biraz daha fazla su verilebilir.

Hanımeli

Daha çok sarı ve beyaz çiçekleriyle tanıdığımız hanımeli, güzel kokusuyla hemen herkesi büyüleyen bir çiçektir. Yaz kış açan bahçe bitkileri dikmek isterseniz tercihinizi bu çiçekten yana kullanabilirsiniz. Çoğu, bulunduğu bölgeyi tamamen sarar. Genel olarak hiçbir mevsimde yaprak dökmese de yetiştirildiği iklime göre bazen bu durum değişebilir.

Menekşe 

Kokusuz olsa bile harika görüntüsüyle menekşe, yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri arasındadır. Çok fazla bakım istemediğinden kolayca yetiştirebileceğiniz bir çiçektir. Genellikle fazla suya ihtiyaç duymaz ancak tamamen kuru toprakta da yetişemez. Bu nedenle yeterli miktarda, belirli aralıklarla sulanması gerekir.

Kasımpatı

Kasımpatı, güzelliği ve mükemmel kokusuyla çok sevilen bahçe çiçeklerinden biridir. Bu çiçeğin en önemli özelliği, suyu çok sevmesidir. Her gün aynı saatlerde su vererek kasımpatı yetiştirebilirsiniz. Ek olarak kasımpatı, toprakta bulunan vitamin ve minerallerle çok daha sağlıklı şekilde büyür. Belirli aralıklarla bahçenizde gübreleme işlemleri yapmanız mümkündür. Bazen budama yaparak da yetişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Sümbül

Dayanıklı bahçe çiçekleri listemizin en güzellerinden biri sümbüllerdir. Nefes kesen güzelliği ve kokusuyla bahçenizde yaz kış fark etmeksizin sizi büyüleyecek! Elbette nemli toprak sevdiğini unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden mevsime göre belirli zamanlarda sulamaya özen göstermelisiniz. Yaz aylarında kış mevsimine göre daha az aralıklarla sularsanız bahçenizde harika bir görünüm yaratabilirsiniz.

İçeriğimizde yaz kış kurumayan bahçe çiçekleri hakkında bilgi verdik. Her çiçeğin farklı özellikleri vardır ve yetiştirirken bunlara özen göstermeniz önemlidir. 1001Fidan kategorilerimizde sizin için binlerce farklı çiçeği hazırladık. Bahçede, evde veya balkonda bu çiçekleri besleyebilirsiniz. Böylece doğal bir görüntü yakalar ve huzurlu bir ortam oluşturabilirsiniz. 

Yorum yapın